Jak układać płytki podłogowe imitujące drewno?
Jak układać płytki podłogowe imitujące drewno? Płytki drewnopodobne są często wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Są stosunkowo niedrogimi płytkami, ale zapewniają ciepłą, domową atmosferę. Doskonale zdobią mieszkanie, imitując wygląd litego drewna. Ze względu na swoje specjalne funkcje można je umieścić w wielu pomieszczeniach: kuchni, salonie czy łazience. Jednak płytki drewnopodobne, aby spełniały swoją funkcję, muszą być układane ostrożnie.
Co jest potrzebne do ich zainstalowania? Jak postępują prace na poszczególnych etapach? Czym się kierować przy ich wyborze? Jak się okazuje, istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas montażu.
Jak wybrać idealną płytkę imitującą słoje drewna?
Płytki podłogowe imitacja drewna wiernie imitują prawdziwe drewno. Producenci oferują płytki w różnych rozmiarach. Większe zmniejszają liczbę połączeń, a tym samym zapewniają więcej miejsca. Ważna jest również powierzchnia deski. Strukturyzowane usłojenie sprawia, że materiał wygląda jak naturalne drewno, nawet z rowkami w miejscach, w których drewno mogłoby się znajdować.
Aby zachować jak najlepszy wygląd, warto wybrać fugę o minimalnej szerokości 2 mm. Jaki kolor jest odpowiedni? Jeśli chcesz dopasować aranżację, powinna być co najmniej kilka odcieni ciemniejsza niż płytki. Nie zapomnij zapewnić różnych tonów. Uatrakcyjnia aranżację wnętrza poprzez niejednolity kolor płytek i kontrast słojów.
Jakie są rodzaje cegieł imitujących drewno?
W sprzedaży jest kilka rodzajów płytek imitujących drewno ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne. Coraz większą popularnością cieszą się mrozoodporne, trwałe i łatwe w czyszczeniu płytki. Dobrym przykładem są antypoślizgowe płytki ścienne zewnętrzne. Aby jak najlepiej sprawdziły się na tarasie, ważny jest ich prawidłowy montaż.
Wartą rozważenia propozycją jest kamionka szkliwiona, która na swojej powierzchni posiada ochronną warstwę emalii. Kolejną propozycją jest dekoracyjna polerowana Grace, która zachwyca wizualnie, ale niestety bardzo szybko się brudzi i uszkadza mechanicznie. Ziarno drewna stosowane jest również w płytkach ściennych (np. terakota, glazura).
Ze względu na delikatną emalię znajduje zastosowanie głównie w łazienkach i kuchniach. Przeszkloną powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Terakota z kolei nie jest tak trwała jak kamionka, ale klienci doceniają jej inne walory. Po pierwsze jest odporny na kontakt ze środkami chemicznymi, a po drugie jest łatwy w czyszczeniu.
Od czego zacząć montaż?
Płytki imitujące drewno na zewnątrz i wewnątrz należy dokładnie obejrzeć przed rozpoczęciem pracy. W opakowaniu mogą znajdować się inne wzory. Wybierając różne strony płytek dekoracyjnych, można uatrakcyjnić wnętrze i wprowadzić oryginalne wzory. Możesz także uniknąć rutyny i monotonii, stosując wersję tonalną. Różnorodność wzorów pozwala na lepsze nawiązanie do naturalnego drewna bez występowania w identycznych egzemplarzach.
Praca etapami
Zanim przystąpimy do układania płytek, warto pozwolić im wyschnąć. Dzięki temu można zaplanować ich aranżację, a także wzory. Na tym etapie nadal możesz modyfikować plan. Dzięki temu można sprawdzić, jak wygląda wzór na torbie i co można osiągnąć mieszając różne wzory. Wybierając płytki podłogowe ceramixplytki.pl/6-plytki-podlogowe w tonacji imitującej drewno, warto połączyć kilka różnych wzorów i obracać je pod różnymi kątami. Dzięki temu można uzyskać bardziej naturalny efekt. W ten sposób można uzyskać słoje, sęki lub inne efekty nawiązujące do naturalnych elementów.
Wielu decyduje się nawet na łączenie płytek w różnych kolorach dla uzyskania jeszcze ciekawszego efektu. Ponieważ odcienie są podobne lub odwrotnie, można je łączyć, wybierając kontrast. Decyzja powinna przede wszystkim uwzględniać aranżację wnętrza. Każdy element wystroju powinien pasować do pozostałych, więc czy to ceramiczne płytki podłogowe, czy płytki gresowe, zawsze będą pasować do pomieszczenia.
Jak układać płytki podłogowe?
Po zakończeniu fazy planowania można przejść do właściwej czynności, czyli układania płytek. Zgodnie z przyjętym wcześniej schematem pracy używamy całych płytek. Dopiero później można przystąpić do układania płytek przy ościeżnicy lub pod oknem. Aby płytki drewnopodobne dobrze się prezentowały należy je przesunąć maksymalnie o 1/3 długości sąsiednich płytek. Montowane w tzw. cegiełkach (przesuwane o 1/2 długości). Jaki jest powód? Może to podświadomie podkreślać naturalne krzywizny, które mogą nie wyglądać dobrze. Dotyczy to zwłaszcza wąskich i długich elementów blokowych.
Podsumowując, płytki imitujące drewno to rozwiązanie korzystne, zwłaszcza pod względem ekonomicznym. Decydując się na zakup produktu premium uzyskujesz efekt montażu naturalnego drewna taniej. Ponadto płytki są odporne na elementy, których drewno nie jest w stanie. Dzięki temu można się nimi dłużej cieszyć.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |