Jak zbudowane są bariery mikrofalowe

Jak zbudowane są bariery mikrofalowe

Jak zbudowane są bariery mikrofalowe i jak działają: Być może wiele razy słyszałeś o różnych systemach bezpieczeństwa stosowanych do ochrony obiektów publicznych i własności prywatnej, ale czy wiesz coś o barierach mikrofalowych? Bariery mikrofalowe to system bezpieczeństwa stosowany do ochrony zewnętrznych granic. Jego głównym celem jest wykrycie nieproszonych gości, którzy mogą przebywać na terenie chronionego obiektu.

Struktura bariery mikrofalowej i zasada działania

Osobliwością tego urządzenia jest to, że wykorzystuje ono mikrofale o bardzo wysokiej częstotliwości do generowania specjalnych wiązek elektromagnetycznych. Jak dokładnie działa bariera mikrofalowa i z czego jest wykonana? Tego dowiecie się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Zatrzymaj się

Głównymi elementami konstrukcyjnymi barier mikrofalowych są nadajniki i odbiorniki. Czasami mogą być również znane użytkownikom pod innymi nazwami, a mianowicie jako nadajniki i odbiorniki. Równie ważnym elementem jest sprzęt służący do programowania i analizy odczytywanych sygnałów. Wszystkie urządzenia dostępne na rynku są bardzo podobnie zbudowane, dlatego przy zakupie takiego urządzenia warto zwrócić uwagę, aby pochodziło ono od właściwego producenta. Mamy wtedy pewność, że urządzenie będzie dobrej jakości, a jego działanie będzie na bardzo wysokim poziomie. Co jeszcze warto wiedzieć? Cóż, nadajnik i odbiornik muszą być ze sobą poprawnie skojarzone. Upewnij się, że te urządzenia znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie. Odległość nie powinna przekraczać wartości wskazanej przez producenta, w przeciwnym razie urządzenie może nie działać poprawnie. Najbardziej zaawansowane technologicznie przeszkody można ustawić w odległości do 200 metrów.

 

Zastosowania barier mikrofalowych

Jak zbudowane są bariery mikrofalowe
Jak zbudowane są bariery mikrofalowe

Bariery mikrofalowe stosowane są do ochrony dużych obiektów użyteczności publicznej, a także własności prywatnej, a czasem nawet do ochrony rusztowań, korytarzy i tuneli. Najczęściej można go usłyszeć w więzieniach, gdzie nie chodzi tylko o uniemożliwienie komukolwiek wejścia do obiektu, ale także uniemożliwienie komukolwiek jego opuszczenia. Jest również często używany do ochrony fabryk, rafinerii ropy naftowej, elektrowni, a czasami centrów handlowych i galerii sztuki. Być może słyszałeś również o tego typu barierach stosowanych na lotniskach. Jest tam używany, ale nie do celów konserwatorskich. Na lotniskach tego typu bariery pozwalają wykryć ruch statków powietrznych, a także monitorować i uzyskiwać informacje o ruchu na terenie. Stosowane są przede wszystkim podczas niesprzyjających warunków pogodowych wpływających na widoczność, takich jak mgła czy ulewny deszcz. Działania te pomagają uniknąć niepotrzebnych kolizji. Bariery mikrofalowe są również coraz częściej wykorzystywane do ochrony mienia prywatnego, jednak modele przeznaczone do takich działań nie są tak zaawansowane technologicznie jak modele przeznaczone do ochrony więzień czy sprzętu wojskowego.

Zasady działania

Zasada działania bariery mikrofalowej https://realexpert.pl/do-czego-sluzy-bariera-mikrofalowa/ jest bardzo prosta. Między odbiornikiem a nadajnikiem generowana jest wiązka elektromagnetyczna o wysokiej częstotliwości, tworząc niewidoczną, czułą strefę ochronną. Ponieważ jest niewidoczny dla potencjalnego włamywacza, nie wie on, że próbując włamać się do domu, może wywołać sygnał alarmowy, czyli nie zostanie podjęta próba rozbrojenia alarmu – co jest praktycznie niemożliwe w przypadku bariera mikrofalowa. Kiedy odbiornik odbiera sygnały o zakłóceniach sygnału, natychmiast zaczyna je analizować. Kiedy myśli, że zakłócenie jest spowodowane przez intruza, uruchamia alarm, który może być transmitowany zarówno analogowo, jak i cyfrowo.

Inteligentny system

Bariery mikrofalowe to bardzo inteligentny system ochrony obiektu. Odbiornik dokładnie analizuje sygnał odbierany z nadajnika iw przypadku wystąpienia zakłóceń próbuje ustalić możliwą przyczynę. Urządzenie jest w stanie wykryć, czy trudności w przekazywaniu sygnałów nie są spowodowane np. zmiennymi warunkami pogodowymi lub rosnącymi w pobliżu roślinami. Ponadto systemy barier mikrofalowych są w stanie odróżnić masę małych zwierząt (takich jak myszy, szczury, koty lub psy) od masy dorosłych. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnału. Dodatkowo ten rodzaj zabezpieczenia jest w stanie rozpoznać sygnały alarmowe i odróżnić je od innych rodzajów sygnałów. Wszystkie te właściwości sprawiają, że alarm nie włączy się bez wyraźnego powodu.

Bardzo ważną właściwością barier mikrofalowych jest to, że urządzenie jest w stanie wykryć każdą próbę ingerencji w system. Alarmy uruchamiane są automatycznie po wykryciu oślepienia czujek, przesunięciu urządzenia, otwarciu obudowy lub próbie zniszczenia dowolnego elementu. W rezultacie ominięcie takich systemów bezpieczeństwa i uzyskanie dostępu do terenu chronionego obiektu jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Czy można przepić wszywki alkoholowe? Previous post Czy można przepić wszywki alkoholowe?
Usługi detektywistyczne Next post Usługi detektywistyczne